Reto 2.1: Disseny i Configuració de la Xarxa del Laboratori (SMX)

En aquesta pràctica s’ha dissenyat i configurat la topologia lògica de xarxa per al laboratori del centre, interconnectant diferents subxarxes mitjançant encaminament estàtic en un router Cisco 1941.

1. Topologia Lògica de la Xarxa

S’ha estructurat la xarxa en 3 subxarxes independents per garantir la seguretat i l’aïllament del tràfic entre departaments:

  • Xarxa 1 (Administració): 192.168.10.0/24
  • Xarxa 2 (Aules / Alumnes): 192.168.20.0/24
  • Xarxa 3 (Serveis / Servidors): 192.168.30.0/24

2. Taula d’Adreçament IP dels Dispositius

Tots els equips terminals i servidors s’han configurat amb adreçament IP estàtic segons la següent organització:

SubxarxaDispositiuAdreça IPv4MàscaraGateway (Porta d’Enllaç)
AdministracióPC-Profesor1192.168.10.10255.255.255.0192.168.10.1
AdministracióPC-Admin192.168.10.11255.255.255.0192.168.10.1
Aula / AlumnesPC-Alumno1192.168.20.10255.255.255.0192.168.20.1
Aula / AlumnesPC-Alumno2192.168.20.11255.255.255.0192.168.20.1
ServeisServer-Web/DHCP192.168.30.10255.255.255.0192.168.10.1
ServeisPrinter-Lab192.168.30.20255.255.255.0192.168.10.1
Configuració IP estàtica a PC-Profesor1

3. Configuració de les Interfícies del Router (CLI)

Els routers Cisco mantenen les seves interfícies apagades per defecte (Administratively Down). Mitjançant la consola d’ordres (CLI) s’han activat els ports i s’han definit les portes d’enllaç corresponents:

Router> enable
Router# configure terminal
Router(config)# interface GigabitEthernet0/0
Router(config-if)# ip address 192.168.10.1 255.255.255.0
Router(config-if)# no shutdown
Router(config-if)# exit

Router(config)# interface GigabitEthernet0/1
Router(config-if)# ip address 192.168.20.1 255.255.255.0
Router(config-if)# no shutdown
Router(config-if)# exit

4. Verificació de la Conectivitat i Prova de Ping

Un cop activades les interfícies del router (enllaços en verd), es realitza una prova de ping des de PC-Profesor1 (192.168.10.10) cap a PC-Alumno1 (192.168.20.10) per validar l’encaminament entre subxarxes.

Estat final de la xarxa amb punts verds
Figura 4: Estat final de la topologia amb tots els enllaços actius en verd.
Comprobació de ping correcte amb 0% de pèrdua

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *